Почетна Убавина и здравје Ефикасно го отстранува првутот! – Убавина и здравје

Ефикасно го отстранува првутот! – Убавина и здравје

од nenad
1 минути читај за

Сите ги знаеме здравствените придобивки што јајцата можат да ни ги дадат кога ги јадеме, но дали знаевте како оваа конкретна храна може да ни помогне да го подобриме нашиот целокупен изглед, особено косата?

Жолчките генерално не се користат, бидејќи белките ги содржат сите есенцијални витамини, минерали и протеини кои ѝ се потребни на нашата коса за подобар и побрз раст, како и сила. Згора на тоа, тие имаат неутрален мирис за разлика од жолчките.

Проблемот кој денес најмногу ги мачи луѓето, покрај опаѓањето на косата, е и првутот. Понекогаш е тешко да се отстрани, а во голема мера го расипува изгледот на косата и е доста видлив. Затоа решивме да ви предложиме домашна маска која ќе ви помогне, а се состои од две состојки кои веројатно веќе ги имате во вашата кујна.

Поврзани објави

Состојки:

1 до 2 белки, во зависност од густината на косата
½ мала лажица свежо исцеден лимон по белка од јајце

Подготовка:

Во проѕирен сад измешајте ги состојките и добро измешајте ја смесата со помош на вилушка или специјален миксер, додека не добиете хомогена смеса.
Добиената маска нанесете ја на косата, почнувајќи од коренот до врвовите. Потоа ставете ја косата во пунџа, а преку неа ставете капа за туширање или кесичка и почекајте околу 30 минути, за секое влакно добро да ги впие состојките од маската. После тоа, исплакнете ја косата со млака или ладна вода. На крајот, измијте ја косата со шампонот што веќе го користите. Првутот целосно ќе се отстрани по 2 месеци редовна употреба на маската.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING