Почетна Балкан Евроамбасадорот Гир ја честита победата на Силјановска-Давкова – Курир

Евроамбасадорот Гир ја честита победата на Силјановска-Давкова – Курир

од nenad
2 минути читај за
Гир: Загрижува слабата имплементација на препораките на ДКСК

Facebook / Delegation of the European Union, Skopje


Амбасадор на Европската Унија во Република Северна Македонија Дејвид Гир, утрово на Х и ја честиташе победата на Гордана Силјановска-Давкова на вчерашните претседателски избори.

– Честитки до Гордана Силјановска-Давкова за нејзиниот избор за претседателка на Северна Македонија. Очекувам тесна соработка со неа за европската иднина на земјата, напиша Гор на Х.

Според последните резултати објавени на сајтот на ДИК, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска – Давкова освоила 560.170 гласови (65,14%), а нејзиниот противкандидат Сево Пендаровски од СДСМ 251.541 (29,25%).

Извор : Kurir.mk

Евроамбасадорот Гир ја честита победата на Силјановска-Давкова

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING