Почетна Убавина и здравје Еве како пушењето ја уништува вашата природна убавина! – Убавина и здравје

Еве како пушењето ја уништува вашата природна убавина! – Убавина и здравје

од nenad
4 минути читај за

Точно е дека не ги гледате негативните ефекти кои цигарите ги имаат врз здравјето, но дали би се откажале од пушењето доколку ефектите се видливи? Што ако несовршеностите во вашиот надворешен изглед се дело на цигарите? Цигарите не го уништуваат само вашето здравје, тие исто така го уништуваат и вашиот физички изглед. Вашата кожа, забите, косата, очите, односно сите делови што треба да бидат скриен адут на вашата убавина, страдаат како последица на цигарите.

Еве кои се последиците од пушењето, кои се видливи со голо око, а ја засегаат вашата природна убавина:

ГУБЕЊЕ НА ПРИРОДНИОТ СЈАЈ НА КОЖАТА

Цигарите ви го одземаат она што ви го подарила природата – здравиот блесок на кожата. Дури и во медицината е прифатен терминот „лице на пушач“ (smoker’s face), кој се користи за да опише одредени карактеристики на лицето кои се последица од пушењето и се заеднички за повеќето пушачи, но не и за непушачите – брчки околу устата и очите, предвремено остарена кожа и жолтеникав тен.

Цигарите содржат јаглерод моноксид кој го заменува кислородот во крвта и никотин кој ги стеснува крвните садови и го намалува протокот на крв. Помалиот проток на крв во кожата и недостигот на кислород и хранливи состојки ѝ штетат на кожата со тоа што ја прават сува и ѝ ја одземаат здравата боја. Поради тоа, некои пушачи имаат блед тен, додека кај други се забележува нееднакво обојување на кожата.

ПРЕДВРЕМЕНО СТАРЕЕЊЕ И БРЧКИ

Иако брчките понекогаш се знак на мудра личност со богато животно искуство, тоа не е случај кога се лоцирани на кожата на млада личност која пуши. По сончањето, пушењето е најголем предизвикувач на предвремено стареење.

Секоја запалена цигара со помош на никотинот ги стеснува крвните садови кои ја хранат кожата со оксидирана крв и хранливи состојки. На овој начин кожата започнува да ја губи својата еластичност и станува посклона кон создавање брчки, особено околу устата и очите. Очите страдаат кога ги подзамижувате во обид да го спречите чадот да не навлезе во нив, а усните кога повлекувате од цигарата. Појавата на збрчкана и бледа кожа е 4-5 пати почеста кај пушачите.

Цигарите исто така намалуваат голем број на хранливи состојки, вклучувајќи ги витаминот Ц, витален антиоксиданс кој ја штити кожата и витаминот А. Пушачите просечно изгледаат за 1,4 години постаро од непушачите.

ИСПУКАНИ УСНИ И ЖОЛТИ ЗАБИ

Поврзани објави

Копнеете по убава насмевка? Цигарите нема да ви ја подарат. Напротив, тие бавно ја уништуваат природната боја на усните, правејќи ги темни и непривлечни. Усните на пушачите најчесто се испукани, а исто така врз нив се видливи тенки линии кои се последица на честото собирање кое е речиси неопходно за повлекување на чад.

Ако кон непривлечните усни ги додадеме и жолтите заби, кои најверојатно како пушач веќе ги поседувате „благодарение“ на наталожениот никотин врз нив, вие дефинитивно ја губите својата шанса за холивудска насмевка.

ОТЕЧЕНИ КАПАЦИ И ТЕМНИ КРУГОВИ ОКОЛУ ОЧИТЕ

Пушењето е една од основните причини за недоволен сон, а недостигот на добар сон уште следниот ден се покажува на вашето лице преку појава на отечени очни капаци и темни кругови околу очите. Дури и кога кај пушачите спиењето квантитативно ги задоволува стандардите за добар сон, тоа не гарантира квалитетен сон.

Пушачите се чувствуваат ненаспани четирипати почесто од непушачите. Зошто? Затоа што телото е „гладно“ за никотин, а тоа предизвикува прекинување на сонот и немир во текот на ноќта. А, не е тајна дека недоволниот сон е голем непријател на вашата убавина.

ЖОЛТИ ПРСТИ И НЕЗДРАВИ И КРШЛИВИ НОКТИ

икотинот од цигарите на само што ги обојува забите и ѕидовите во домот во жолто-кафеава боја, туку и ги пожолтува прстите и ја уништува цврстината на ноктите. Бидејќи цигарите не му го даваат на телото потребниот кислород, страдаат и ноктите. Бавното растење и искршените нокти се едни од честите последици на пушењето.

Во жолтите прсти нема ниту грам женственост. Затоа, наместо да се трудите да ги елиминирате жолтите дамки со различни третмани, речете им „збогум“ на цигарите.

ГО УНИШТУВА ВАШИОТ ПРИРОДЕН МИРИС

Пушачите најчесто имаат непријатен здив и лош мирис на косата и облеката. Воопшто не е пријатно да прегрнувате или бакнувате личност која штотуку ја изгаснала цигарата. Женската убавина вклучува и пријатен мирис на телото, а верувајте, ниту еден парфем не може да ја прикрие силната одбивна миризба на чадот од цигарите.

 

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING