Почетна Свет Доларот ослабе, нафтата поскапе – Македонски весник Илинден –

Доларот ослабе, нафтата поскапе – Македонски весник Илинден –

од nenad
1 минути читај за

На валутните пазари вредноста на американскиот доларот во однос на кошничката валути на почетокот од тргувањето бележи благ пад, по минатонеделниот раст од 0,3 отсто.

Индексот на доларот, кој ја искажува вредноста на американската однос на другите шест најважни светски валути, претпладнево се движи околу 104,70 поени, додека во петокот навечер изнесуваше 104,75 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од 156,99 на 156,85 јени. Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0850 долари, додека во петокот на затворењето на тргувањето изнесуваше беше 1,0845 долари.

Цените на нафтата, пак, пораснаа откако минатата седмица паднаа за повеќе од 2 отсто. Цената на барелот на лондонскиот пазар претпладнево зајакна за 0,27 отсто, на 82,35 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,37 отсто, на 78,00 долари.


Post Views:
10

Извор : vesnik-ilinden.com

Доларот ослабе, нафтата поскапе

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING