Почетна Убавина и здравје Дерматолозите велат дека кокосовото масло е вистинско богатство за кожата! – Убавина и здравје

Дерматолозите велат дека кокосовото масло е вистинско богатство за кожата! – Убавина и здравје

од nenad
3 минути читај за

Експертите велат дека кокосовото масло е идеално за нега на кожата, но не треба да го ставате на лицето бидејќи може да ги затне порите и да предизвика мозолчиња. Подолу ќе дознаете како да го користите кокосовото масло во вашата рутина за нега на кожата, како што е препорачано од дерматолог.

Придобивките од употребата на кокосово масло на кожата

Придобивките од користењето на кокосовото масло на кожата се движат од хидратација до заздравување на раните. „Придобивките од користењето на кокосово масло може да вклучуваат помагање за хидратација на кожата и задржување на влажноста. Како и намалување на воспалението, промовирање на зараснување на раните, како и антибактериски својства“, вели д-р Гарсик.

Најголем дел од придобивките од кокосовото масло се должат на неговата висока концентрација на лауринска киселина, која има антимикробни и антиинфламаторни својства. Како и линолеинската киселина која ја хидрира и омекнува кожата.

Овие две придобивки од кокосовото масло се важни: Антимикробните својства помагаат во намалувањето на површинските бактерии на кожата и можат да помогнат во заздравувањето на раните. Антивоспалителните и антиоксидативните придобивки можат да го намалат воспалението на кожата и да ги неутрализираат слободните радикали за да го намалат оксидативното оштетување и стресот на кожата.

Кокосовото масло е исто така одличен хидратант. Има навлажнувачки и омекнувачки својства кои можат да ја подобрат заштитната функција на кожата. Кокосовото масло создава заштитен слој на површината на кожата, блокирајќи ја хидратацијата и поддржувајќи ја бариерата на кожата. Експертите исто така истакнуваат дека ова масло може да биде особено корисно за оние кои патат од специфични проблеми со кожата. Како што се атопичен дерматитис, егзема или псоријаза.

Како да го користите кокосовото масло во вашата рутина за нега на кожата

Поврзани објави

Експертите се согласуваат дека бидејќи кокосовото масло е високо комедогено масло (може да ги затне порите), не треба да се користи на лицето. Но, може да се користи како дел од мешавина за чистење на лицето и нега на усните. Кокосовото масло е идеално за нега на суви колена, потпетици и лакти.

Според д-р Пуривиша Пател: „Кокосовото масло е богато со масни киселини, поради што може да помогне при сува кожа и добро делува како емолиент. Препорачувам да го користите на вашите усни и на изгореници од сонце. Кокосовото масло во балсамите за усни помага во заштита и сушење на усните. И може да се користи за ублажување на изгореници поради неговите навлажнувачки и антиинфламаторни својства.

Лекарот забележува и дека кокосовото масло е исто така одлично средство за отстранување шминка, особено водоотпорна шминка. „Тоа е добро средство за отстранување шминка, но мора да се отстрани со средство за чистење, бидејќи може да ги затне порите и да предизвика излив“, додава д-р Пател.

Д-р Гарсик препорачува да го вклучите кокосовото масло во вашата рутина за нега на телото. „За да ги добиете оптималните придобивки од кокосовото масло, најдобро е да го нанесете на телото после капење, на влажна кожа. Ова ќе и помогне на кожата да биде добро хидрирана и заштитена и да ја задржи влажноста“.

Кога да избегнувате употреба на кокосово масло

Кога станува збор за употребата на лицето, иако кокосовото масло е безбедно за сите типови кожа, тоа е особено добро за оние со сува кожа и треба да го избегнуваат оние со мрсна кожа. Или кожа склона кон акни. Кокосовото масло е комедогено поради неговата густа, восочна структура на масло што може да ја блокира влагата и да ги блокира порите.

Затоа, оние со мрсна кожа и склона кон акни треба да го избегнуваат. Д-р Пател, исто така, вели да избегнувате користење на кокосово масло на препоните и пазувите. „Тоа може да го зголеми ризикот од фоликулитис, што е мала инфекција на фоликулот на влакната“, вели таа.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING