Почетна Убавина и здравје Дали Гуа Ша е „клучот“ за посветла и поцврста кожа? – Убавина и здравје

Дали Гуа Ша е „клучот“ за посветла и поцврста кожа? – Убавина и здравје

од nenad
2 минути читај за

Гуа Ша зазема важно место во рутината за убавина веќе неколку години и често е клучен чекор во вашата нега на кожата, пред да се шминкате. Но, кога всушност треба да го користите и што е сепак Гуа Ша?

Што е Гуа Ша?

Се користи во традиционалната кинеска медицина, во основа вклучува триење на рамна, заоблена алатка на кожата. Во превод, „гуа“ значи притискање или галење, а „ша“ се однесува на осип или црвенило, но додека традиционалните кинески исцелители работат напорно и длабоко (кожата може да остане црвена потоа), потребен ви е лесен допир на лицето за да имате корист од процесот. Гуа Ша ги опушта мускулите, создава енергија и крв која тече и го отстранува отокот. Ја зајакнува циркулацијата – некои студии покажуваат и до 400% – што ги отстранува токсините и внесува кислород и хранливи материи.

Поврзани објави

Дали е подобро Гуа Ша да се користи наутро или навечер?

Гуа Ша за лице не бара различна техника без разлика дали се прави наутро или навечер. Сепак, во текот на ноќта можеби ќе сакате да потрошите дополнително време на вратот и вилицата за да го подобрите спиењето и да ја намалите напнатоста предизвикана од стресот и лошото држење на телото од долгиот ден на работа. Исто така, честопати се чувствуваме уморни наутро и може да изгледаме подуени, па би било корисно да потрошиме дополнително време на вратот, образите и очите.

Кој Гуа Ша кристал да го изберете?

Жадот е познат по своите балансирачки ефекти и способноста за ладење, така што помага во деконгестирачките функции додека го отстранува воспалението. Розевиот кристал е поврзан со срцето, па затоа е особено добар за употреба на вратот и градите, но не и навечер бидејќи може да биде многу стимулирачки. И додека аметистот е поврзан со вечерните часови и зимата, цитринот е добар за лето и утра. Вистинскиот познавач на кристали знае прво да го исчисти својот кристал од негативните енергии од минатото така што ќе го измие, а потоа ќе го остави преку ноќ за време на полна месечина. Вистина или мит, овој ритуал сугерира прекрасен начин да ги исчистите вашите кристали!

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING