Почетна Економија Гутереш ја поздрави иницијативата на Бајден за прекин на огнот и ослободување на заложниците во Појасот Газа

Гутереш ја поздрави иницијативата на Бајден за прекин на огнот и ослободување на заложниците во Појасот Газа

од nenad
1 минути читај за

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш ја поздрави иницијативата за прекин на огнот и ослободување на затворениците во Појасот Газа, претставена од американскиот претседател Џо Бајден.

„Сведоци сме на премногу страдања и уништувања во Газа. Време е да престанете.

Ја поздравувам иницијативата на американскиот претседател Џо Бајден и ги охрабрувам сите страни да ја искористат оваа можност за прекин на огнот, ослободување на сите заложници, гарантиран непречен хуманитарен пристап и на крајот траен мир на Блискиот Исток“, напиша Гутереш на социјалната мрежа Х.

Планот, претставен од Бајден, предвидува шестнеделен прекин на огнот, преговори за условите за траен прекин на непријателствата и обнова на Газа.

Палестинските здравствени власти проценуваат дека повеќе од 36. 000 луѓе загинале во конфликтот во Газа. сд/фото:МИА архива .

Извор: МИА

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING