Почетна Убавина и здравје Го намалува крвниот притисок и го забавува стареењето! – Убавина и здравје

Го намалува крвниот притисок и го забавува стареењето! – Убавина и здравје

од nenad
2 минути читај за

Летото е сезона за свеж, вкусен зеленчук. Во овој момент пазарите се преполни со дарови на природата кои благотворно делуваат на нашиот организам. Подолу ги собравме сите придобивки од најздравиот зеленчук кој созрева во јули!

Зошто зеленчукот е важен во лето?

Зеленчукот нуди широк спектар на вкусови и бои, така што секој може да најде нешто по свој вкус. Може да се јаде сирово, варено, печено на скара, на пареа или пире… Одличен додаток на месото, но и самостојно јадење. Ајде да видиме кој сезонски зеленчук е најздрав.

Домати

Ликопенот и калиумот од доматите се многу важни за одржување на крвниот притисок и нивото на холестерол во крвта. Доматите се богати и со витамин Ц, клучна состојка за нашиот имунитет. Во исто време, витаминот Ц е моќен антиоксиданс кој не штити од стареење.

Краставица

Поврзани објави

Целата таа вода во краставиците може да ви помогне да останете хидрирани. Витаминот К помага во згрутчување на крвта и ги одржува вашите коски здрави. Витаминот А е важен за видот, имунолошкиот систем и репродукцијата. Лигнаните можат да помогнат во спречување на остеопороза, срцеви заболувања и некои видови на рак. Антиоксидансите како што е бета каротенот во краставиците можат да помогнат во борбата против слободните радикали во вашето тело.

Боранија

Боранијата е богата со витамин К, а содржи и пристојна количина на калциум. Овие хранливи материи се важни за одржување на силни, здрави коски и за намалување на ризикот од фрактури. Внесувањето доволно фолати не е важно само за време на бременоста. Витаминот Б е исто така важен за намалување на депресијата.

Грав

Гравот е одлична храна полна со влакна и е многу нискокалорична, што го прави идеален доколку сте на диета. Богати се со витамин Ц за кој веќе рековме дека е моќен антиоксиданс, а содржи и витамин Б9 кој е исклучително важен за време на бременоста.

Модар патлиџан

Модар патлиџан има антиоксиданси како витамините А и Ц, кои помагаат во заштитата на вашите клетки од оштетување и стареење. Богат е и со природни растителни хемикалии наречени полифеноли, кои можат да им помогнат на клетките подобро да го обработуваат шеќерот доколку имате дијабетес.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING