Почетна Убавина и здравје Готова за 3 минути! – Убавина и здравје

Готова за 3 минути! – Убавина и здравје

од nenad
1 минути читај за

Брзата летна проја со грчки јогурт е здраво јадење кое ни ги носи вкусовите на нашата омилена Грција додека копнееме и го очекуваме морето.

Брзаta летна проја со грчки јогурт е одличен избор за појадок, вечера или ужина. Кога велиме дека е лесно за подготовка, навистина го мислиме тоа: сè што треба да направите е да земете миксер и да потрошите 3 минути од вашето време.

Состојки:

Поврзани објави

1 кафе шолја брашно
2 кафе шолји палента
1 лажичка сол
половина чаша масло
1 прашок за пециво
2 чаши грчки јогурт

Подготовка:

Сите течни состојки истурете ги во длабок сад и соединете ги, во друг сад измешајте ги брашното, палентата и прашокот за печиво. Полека додадете ја смесата со брашно во течните состојки и матете на најмала брзина цело време. Префрлете се во плех подмачкан со масло, посипете со сусам и печете 10 минути на 250 степени. Намалете ја температурата на 200 степени и печете уште 20 минути. Послужете со сирење и краставици

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING