Почетна Економија Германските ВВС вежбаат на Алјаска прецизно бомбардирање

Германските ВВС вежбаат на Алјаска прецизно бомбардирање

од nenad
1 минути читај за

Тмови на германски борбени авиони „Торнадо“ ја започнаа активната фаза на меѓународните вежби „Пацифичко небо 24“ во Северна Америка.

Авионите вежбале прецизно бомбардирање од мала височина, објави синоќа на социјалните мрежи Военото воздухопловство на Бундес-републиката, јави ДПА.

Авион се спушта на височина од 30 метри за да се приближи до целта, а се издига само за да погоди. Војската користела прецизни бомби, ласерски наведувани ГБУ-54.

Како дел од вежбите, германското воздухопловство распореди авиони далеку подалеку од Европа.

Повеќе од 30 ловци, хеликоптери, транспортни авиони и авиони за полнење гориво во воздух учествуваат до средината на август во пет индивидуални вежби кои влегуваат во Пацифичкото небо 24: Арктик бранител во Алјаска, Јапонско небо во Јапонија, Блек во Австралија, Прва фаза Таранг Шакти во Индија и RIMPAC на Хаваи.

Германските воздухопловни сили го нарекоа она што се случуваше „најголемиот и најпредизвикувачкиот распоред на сили досега“.

Во серијата вежби според НАТО-стандардите учествуваат и воздухопловните сили на Франција и Шпанија, како и земјата домаќин САД. зш/ .

Извор: МИА

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING