Почетна Економија Генералштаб на Украина: Руските сили ги напаѓаат речиси сите сектори на фронтот

Генералштаб на Украина: Руските сили ги напаѓаат речиси сите сектори на фронтот

од nenad
1 минути читај за

Руските сили претходниот ден ги нападнаа речиси сите сектори на фронтот, а забележани се 155 судири, соопшти утрово Генералштабот на вооружените сили на Украина.

На правецот Харков, руските сили, со поддршка на авијацијата, извршија 12 напади во областа Стрелечја, Красноје, Мороховец, Олејниково, Лукјанци, Гатише, Плетенјовка, Пиљна, Волчанск и Бугруватка, пренесуваат украинските медиуми.

Киев претходно објави дека руските сили во петокот наутро се обиделе да ја пробијат одбранбената линија на украинската армија во областа Харков и дека во тој сектор на фронтот биле испратени резервни единици за зајакнување на одбраната.

мс/фото: ЕПА .

Извор: МИА

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING