Почетна Убавина и здравје Вкусни ролни од модар патлиџан со сирење! – Убавина и здравје

Вкусни ролни од модар патлиџан со сирење! – Убавина и здравје

од nenad
2 минути читај за

Не знаете што да направите за ручек или вечера? Денеска правиме ролни од модар патлиџан со сирење во сос од домати и печени во рерна.

Од модар патлиџан може да се направи се, а покрај незаменливата мусака омилено јадење ни се овие ролни. Освен сирење, можете да ги наполните и со зеленчук, туна, печурки или месо.

Ролните од модар патлиџан не се само вкусни, туку и многу хранливи а содржат малку калории. Сто грама сиров модар патлиџан содржи само 25 калории, што го прави идеален за оние кои сакаат да ја контролираат својата телесна тежина.

Состојки:

2 поголеми модри патлиџани
малку растопен путер
сол и црн пипер по вкус
малку шеќер

Поврзани објави

За полнење:

150 гр свежо сирење
1 јајце
рендана кора од еден лимон
50 гр мелени ореви
малку свеж босилек
2 лажици рендан пармезан

За сосот:

2 домати
2 чешниња лук
1 лажица стопен путер
сол и бибер по вкус
малку свеж босилек

Подготовка:

Измијте модар патлиџан и исечете го на тенки парчиња. Посипете го со шеќер и оставете го на страна. Во меѓувреме, подгответе го сосот.
Загрејте една лажица путер на средна температура и пропржете ситно сечкан лук. Потоа додадете излупени домати исечени на коцки. Гответе додека сосот не се згусне. Додадете сол и бибер, додадете пармезан и измешајте.
Истурете ги сите состојки за филот во сад и мешајте додека не се соединат.
Модриот патлиџан исцедете го (ќе ја ослободи водата, само протресете го) и премачкајте ги со стопен путер од двете страни. Зачинете со сол и бибер.
На крајот од парчето модар патлиџан ставете малку фил и свиткајте во ролна. Ставете ги ролните во подмачкана тава или огноотпорен сад.
Со сосот прелијте ги ролните и печете во рерна загреана на 180 степени 15-20 минути. Послужете ги и посипете ги со сечкан босилек. Послужете топло.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING