Почетна Убавина и здравје Вкусна грчка салата со тестенини! – Убавина и здравје

Вкусна грчка салата со тестенини! – Убавина и здравје

од nenad
1 минути читај за

Мора да го пробате овој рецепт, совршен и за појадок и за ручек, а состојките сигурно ги имате во вашата кујна.

Состојки:

Поврзани објави

1 чаша варени тестенини
1 краставица, исечкана на коцки
1 чаша чери домати, преполовени
1/2 чаша исечени маслинки
1/4 шолја ситно сецкан црвен кромид
1/2 чаша фета сирење (веганско или обично)
листови од свежо нане
сок од 1 лимон
3 супени лажици маслиново масло
сол и бибер по вкус

Подготовка:

Во сад измешајте сварени тестенини, исечкана краставица, преполовени чери домати, исечкани маслинки, ситно исечкан црвен кромид, фета сирење и свежо нане. Во помал сад направете го преливот мешајќи сок од лимон, маслиново масло, сол и бибер. Прелијте ја салатата со преливот и нежно измешајте. Послужете веднаш и уживајте!

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING