Почетна Технологија Борел: Израел ќе престане да фрла бомби само ако ги нема

Борел: Израел ќе престане да фрла бомби само ако ги нема

од nenad
1 минути читај за

„Шпанија има став за Палестина, кој за многумина е вкоренет во принципите на одбрана на човековите права. Ако неколку земји го направат чекорот, сигурен сум дека ќе следат уште повеќе. Одлично е што оние кои навистина веруваат во решение со две држави, го покажуваат тоа со дела, рече Борел.

   

Ирската телевизија RTE вчера објави дека Шпанија, Ирска, Словенија и другите земји-членки размислуваат да за признавање на палестинската држава на 21 мај. Шпанскиот министер за надворешни работи денеска изјави за новинарите дека не може да го потврди датумот, но нагласи дека „одлуката за признавање на Палестина е донесена“.Борел рече дека Шпанија и другите земји покажуваат посветеност на човековите права во Украина и Палестинците и дека немаат двојни стандарди како некои европски нации.

„Кога некои од нашите европски колеги велат „премногу мртви во Газа, каква штета!“. прашањето е: колку е премногу? Дали треба да почекаме додека не умрат 50.000 луѓе за да направиме нешто?, праша Борел.

Израелската армија во вторникот започна инвазија на источниот дел на Рафа, окупирајќи ја палестинската страна на преминот Рафа со Египет, со што ја затвори единствената врска на Газа со надворешниот свет.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING