Почетна Економија Блинкен: Хамас брзо да го прифати предлогот на Израел за прекин на огнот

Блинкен: Хамас брзо да го прифати предлогот на Израел за прекин на огнот

од nenad
1 минути читај за

– Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска го повика Хамас „брзо да го прифати израелскиот предлог за примирје“ и ослободување на израелските заложници кои ги држи палестинската милитантна група.

Претставниците на Хамас се очекува да се сретнат денеска во Каиро со посредници од Катар и Египет за да одговорат на предлогот на Израел за прекин на огнот.

– Хамас пред себе има исклучително дарежлив предлог од Израел.

Единственото нешто што стои меѓу луѓето во Газа и прекин на огнот е Хамас и тие мора да донесат одлука, и тоа брзо, рече Блинкен на самитот на Светскиот економски форум во саудискиот главен град Ријад.

јт/Фото: Х .

Извор: МИА

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING