Почетна Македонија АМЕРИКАНЦИТЕ ГЛУМАТ ЛУДИЛО – Белата куќа: Нема геноцид во Газа

АМЕРИКАНЦИТЕ ГЛУМАТ ЛУДИЛО – Белата куќа: Нема геноцид во Газа

од nenad
1 минути читај за

„Не веруваме дека тоа што се случува во Газа е геноцид. Одлучно и официјално ја отфрламе таа теза“, рече Саливан во разговор со новинарите во Белата куќа.

   

Тој изјави дека САД сакаат Хамас да биде поразен, дека Палестинците се фатени во средината на војната „во пеколот“ и дека големата израелска воена операција во Рафах би била грешка, пренесува Гласот на Америка.Саливан го повтори ставот што Бајден го изрази во саботата дека веќе ќе има прекин на огнот во Газа доколку Хамас ги ослободи заложниците.„Светот треба да го повика Хамас да се врати на преговарачката маса и да го прифати договорот“, додаде американскиот претставник.

Тој додаде дека САД напорно работат на договор за прекин на огнот и ослободување на заложниците, но не може да предвиди дали и кога ќе биде постигнат договор.Бајден, кој се кандидира за втор мандат оваа година, се соочи со силни критики од сопствените поддржувачи за неговата поддршка за Израел, при што некои критичари го обвинуваат Израел за геноцид.

Според Министерството за здравство во Газа, кое е под контрола на Хамас, повеќе од 35.000 Палестинци починале во Појасот Газа, од кои повеќето се жени и деца.Околу 300.000 од 1,3 милиони Палестинци кои избегаа во јужниот дел на Газа пред неколку месеци по наредба на израелската војска да ги избегнат нападите на милитантите на Хамас во северниот дел на Газа, сега добија наредба повторно да се преселат, овој пат северозападно од Рафа, во областа долж брегот на Средоземното Море во Газа, јави Танјуг.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING